1 … Určitě nejdůležitější otázka je?

Byt, ve kterém momentálně bydlíme, je v našem osobním vlastnictví (popř. po určitém čase bude), až zaplatíme hypotéku nebo naopak bydlíme v pronajatém bytu.

Pokud naše odpověď zní „máme byt v osobním vlastnictví “, tak v tomto případě je v pořádku si zpříjemnit naše bydlení k obrazu svému. V tomto případě lze uvažovat o rekonstrukci celého bytu nebo alespoň bytového jádra.

Opravujeme si vlastní nemovitost.

Pokud naše odpověď zní „máme pronajatý byt“, tak zde bychom měli uvažovat, jestli je to pro nás vůbec výhodné. Dovolím si tvrdit, že NE. Můžeme se, ale domluvit s majitelem bytu a podílet se na rekonstrukci jak finančně, tak přidáním rukou k dílu.

Co s toho vlastně budeme mít, když byt není náš?

Můžeme se domluvit na snížení nebo úplného zrušení nájemného na určitý čas, což může být zajímavé jak pro majitele bytu, tak pro nájemníka.
.

2 … Kolik financí chceme dát do rekonstrukce bytu?

Než se opravdu pustíme do rekonstrukce bytu, musíme vědět, kolik peněz chceme dát do naší rekonstrukce. Cena ovlivňuje v podstatě vše. Jednak použitý materiál a také práci. Zda budeme rekonstruovat byt svépomocí nebo využijeme firmy.

Záleží také na tom, kolik svého času chceme dát rekonstrukci, když se zapojíme do některých prací a také jak jsme manuálně šikovní. Toto vše ovlivňuje cenu pro rekonstrukci.
.
.

3 … Určení dispozičního řešení bytu

Pokud se rozhodneme provést kompletní rekonstrukci bytu je možná namístě přemýšlet nad tím, zda nezbourat i pár příček. Příčky, které jsou hluboké (silné) cca 100 mm (a míň) nejsou nosné, a proto zde nehrozí porušení statiky celého panelového domu.

Pokud se, ale rozhodneme pro zbourání, posunutí nebo vytvoření otvoru do nosné zdi musíme mít oficiálně projekt od statika či projektanta. Ten nám vytvoří přesné podklady pro stavební úřad, kde si zažádáme o změnu dispozice bytu.

Vše se dá vyřešit i jinak – je to hlavně o komunikaci. Pokud je byt náš v osobním vlastnictví můžeme se domluvit pouze na bytovém družstvu.

.
Příklad dispozičního řešení bytu 2+1

Původní řešení bytu 2+1 nabízelo malou koupelnu, a pračka v koupelně by nemohla být. Pračku v tomto případě bychom umístili do kuchyně pod pracovní desku.

Provedli jsme stavební úpravu ve formě zazdění původních dveří do koupelny, tím jsme zvětšili celkový prostor koupelny a najdeme zde místo i pro pračku.

.

4 … Jaký použijeme materiál?

Podle toho jaký použijeme materiál na konkrétní věc, tím ovlivníme jednak kvalitu a také cenu.

Pro vytvoření nových příček můžeme použít sádrokarton, ytong či porfix.
Pro nové podlahy můžeme stávající podlahu odstranit nebo ji ponechat a na původní dát novou (vše je možné, jen vědět, jak na to).

Například: máme v byte staré parkety, které bychom chtěli nahradit linoleem. Staří stávající parkety obrousit, natřít penetrací a pak použít vyrovnávací nivelační hmotu. Následně můžeme na tuto novou podlahu přilepit linoleum.

Proto opravdu záleží na použitém materiálu a ceně.

.

Jaký je Váš názor na rekonstrukci bytu … ?