Než se pustíme do jednotlivých příkladů dispozičního řešení bytů, povíme si něco o zóně pro skladování potravin, zóně pro vaření, pracovní a umývací zóně a také o zóně pro odkládání. Tyto jednotlivé zóny je vhodné nepodcenit a správně je umístit do celkové kuchyně. Kuchyň plánujeme na několik let (10, 20 let) a tím, že si správně umístíme tyto zóny, bude práce v kuchyni příjemná pro řadu let.

Jaké jsou tedy zóny v kuchyni

Na obrázku níže vidíme celkem 5 zón, které patří mezi nejčastěji využívané v kuchyni.

 

Stručný popis jednotlivých zón

Odkládací zóna (šedá)
– v této zóně odkládáme nespočetné množství kuchyňského nářadí, skla, porcelánu, a malých elektrospotřebičů. Rozumně a přehledně zorganizovaný prostor je proto nevyhnutelný.

Umývací zóna (zelená)
– centrum této zóny tvoří dřez, kde umýváme potraviny před samotnou přípravou pokrmu. Umývají se zde všechny pomůcky pro vaření (nádobí, malé elektrospotřebiče). V této zóně je i nejčastěji umístěny myčka a drtič odpadů, který je součást samotného dřezu.

Pracovní zóna (modrá)
– v této zóně se provádí samotná příprava pokrmu. Čistění, krájení, mletí, zdobení, míchání, vykrajování a mnoho dalších činností, které vyžadují dostatečný prostor.

Zóna pro vaření (červená)
– součástí této zóny je varná plocha, elektrická trouba (sporák) a odsavač par. Můžeme zde také umístit mikrovlnku. To znamená, že tato zóna slouží pro tepelnou úpravu pokrmu (vaření, smažení, pečení, grilování as ohřev).

Skladovací zóna (žlutá)
V této zóně se skladují čerstvé, chlazené, mrazené a trvanlivé potraviny. Proto je zde umístěna chladnička, potravinová skříň nebo libovolné výsuvné systémy, které jsou přizpůsobené ke skladování potravin.
.

Ukázky dispozičního řešení kuchyně v bytě

Dispoziční řešení pro rekonstruovaný byt 2+1

a) Původní řešení kuchyně

b) Po rekonstrukci kuchyně

U provedené rekonstrukce bytu byl zazděn průchod z kuchyně na chodbu a tím jsme dostali větší prostor pro kuchyň i koupelnu. Do koupelny jsme pak mohli pohodlně umístit pračku o šířce 450 mm. Ve stěně mezi kuchyní a obyvákem byl vyřezán průchod, jak vidíme na obrázku níže.

Výše uvedená kuchyň obsahuje – po rekonstrukci:

– vestavnou lednici,
– vestavnou troubu,
– myčku š. 450 mm,
– dřez,
– varnou desku.

 .

Dispoziční řešení pokoje garsonky 1+kk o výměře 27m2 (kuchyň a obyvák)

Ukázka vizualizace pokoje garsonky 1+kk

    https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v1.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v2.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v3.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v4.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v5.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v6.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v7.jpg https://interiery-exteriery.cz/interiery/wp-content/uploads/sites/4/2018/03/rekonstrukce_bytu_21_v8.jpg

Další nápady jak dispozičně vyřešit garsonku najdeme zde:


 

.

Jak jste vy řešili dispozici bytu, nebo potřebujete poradit?