S nápadem, jak vkusně propojit „soužití“ starých předmětů s novými a jak „oživit“ nábytek, který vypadá, že už dávno dosloužil, přišla britská designérka Rachel Ashwell. Nebála se to všechno ještě doplnit květinovými vzory či pruhy a výsledek je víc než pozoruhodný. Vznikl totiž zajímavý styl Shabby Chic, který je vlastně skloubením šikovnosti ženských rukou s jednoduchostí a krásou nedokonalosti.

Zdroj: Garden Trading

U tohoto stylu je hlavní pohodlný nábytek s patinou

Nábytek ve stylu Shabby Chic by měl být většinou bílý až krémový a jeho linie by měly být spíše oblé. Židle a pohovky jsou nadměrně velké, protože jejich hlavním kritériem je pohodlnost.

V interiéru ve stylu Shabby Chic můžete dát dohromady židli po babičce, stůl z bazaru i „zestařený“ nový nábytek. Ten by měl nést znaky opotřebení, jako jsou oloupaný nebo popraskaný lak, neošetřené dřevo, zrezlý kov a odřené rohy.

Zdroj: Pixabay.com

Ošuntěle musí vypadat i textilie a čalounění

Závěsy, záclony, polštáře a ubrusy šijte převážně ze lněných látek. Pro zvýraznění můžete použít také samet, satén, hedvábí či bavlnu.

Čalounění na nábytku prostě musí vypadat opotřebovaně, musí být vybledlé, ale zároveň by mělo lákat k příjemně měkkému posezení. Chcete-li si domov zařídit ve stylu Shabby Chic, klidně žehličku uložte hluboko do skříně. Na tahu jsou v tomto případě totiž mírně pomačkané povlaky na polštářích i další dekorační látky s dekorem květin, pruhy, puntíky i kára. Jakési iluze „starodávnosti“ u nových textilií snadno docílíte jejich namočením do vody obarvené černým čajem.

Zdroj: Crown French Furniture

Přidejte také ležérně umístěné dekorace

Stylu Shabby Chic sluší pastelové tóny v růžové, fialové a modré. K jejich zvýraznění slouží volány, krajky nebo flitry na polštářích, stříbrné mísy, vázy a svícny i křišťálové lustry. Doplňky by měly působit zabydleně, romanticky, žensky. Není ale nutné při jejich uspořádání uplatňovat smysl pro dokonalost. Klidně podlehněte nepravidelnosti, roztomilému chaosu a určité ležérnosti.

Stylem Shabby Chic nikoho neurazíte a nic s ním nezkazíte. Můžete ho bez obav kombinovat jak se stylem venkovským, tak i středomořským, ale třeba i skandinávským.


Zdroj: living.cz … (článek)