Chytrý dům ví, co je pro vás nejlepší

Když se s manželkou Clarou a třemi dětmi rozhodli opustit byt a postavit si vlastní dům, znal už systém Loxone, který běžný dům promění v inteligentní, a rozhodl se ho do domů pro své zákazníky instalovat.

„V systému Loxone jsme viděli příležitost, která by mohla být pro naše stavby velmi zajímavá, především co se týče kontroly slunečního světla. Domy, které stavíme, jsou energeticky velmi efektivní, a když využijeme sluneční teplo v daný moment, nebo ho naopak zastíníme, je mnohem snazší regulovat teplotu, a dům tak potřebuje méně energie,“ vysvětluje Carles. Proto s manželkou neváhali a tento systém si domů také nainstalovali.

Jaké jsou zkušenosti majitelů?

Výhodou chytrého systému je nejen úspora energie, ale především času. Rutinní činnosti jsou pro tuto rodinu minulostí. V domě už bydlí přes rok a půl a na smart home systém se plně adaptovali, včetně nejmladšího člena domácnosti, osmiletého Marçala.

S užíváním aplikace, která slouží k ovládání jednotlivých funkcí inteligentní domácnosti, prý nemá žádný problém. „Často jsem například někde na návštěvě a čekám, až se mi v koupelně rozsvítí světla, ale ono nic,“ směje se Clara. „Dům si dělá vše sám, tak na to ani nemyslíme. My už nemusíme dělat vůbec nic,“ doplňuje Carles.

Když jsou obyvatelé domu pryč!

Automatická regulace vnějších žaluzií je pro ně jednou z hlavních výhod systému smart home, který sám vyhodnotí orientaci každého okna, množství slunečního svitu a aktuální potřeby domu. Žaluzie nastaví tak, aby bylo v domě co nejvíce světla, ale zároveň jej zastínily natolik, aby v létě nebylo nutné zapínat klimatizaci. V zimě je naopak cílem dostat slunce do domu co nejvíce.

A co ještě dokáže dům sám zařídit a svým majitelům usnadnit? V zásadě vše, co mu člověk dokáže naprogramovat. Od ovládání světel, žaluzií, topení až po zabezpečení domu nebo zalévání zahrady. Světla se sama zhasínají a rozsvěcují podle čidel, každý si ale může navolit, za jakých podmínek a s jakou intenzitou.

„Když odcházíme z domu, zvolíme speciální program Všichni pryč, který zhasne všechna světla, zatáhne vnější žaluzie, zavře veškeré dveře včetně těch garážových a zkrátka se postará o vše, co je motorizované. Zároveň přepne topení do udržovacího módu, který v domě udržuje nižší teplotu, dokud se někdo nevrátí,“ pochvaluje si Clara.

Skromnost i velkorysost ve vzájemné harmonii

Pojďme si ale prohlédnout dům jako takový. Nachází se na úplném kraji vesnice, za ním už začíná hustý les. Je zabudovaný do svahu, výhledy proto nabízí naprosto dechberoucí. Jde o jednoduchou konstrukci ve tvaru L s rovnou střechou. V podzemní části se nachází velkorysá garáž až pro 4 auta s malou truhlářskou dílnou a prostorem pro budoucí posilovnu.

Nachází se zde také oddělená místnost určená pro masáže a terapie, které poskytuje Clara. V přízemním obytném patře jsou pak čtyři pokoje, dvě koupelny, společná pracovna/studovna a kuchyň propojená s jídelnou a obývacím prostorem s krbem.

Na kuchyni navazuje prostor vyhrazený pro údržbu domácnosti, jako je praní a ukládání věcí. Obytná část je z celé jižní strany štědře prosvětlená velkými okny nebo posuvnými dveřmi, což budí dojem, že dům je mnohem prostornější. Interiér navíc přirozeně splývá s exteriérem. K tomu přispívá i fakt, že vnější veranda je na stejné úrovni jako podlahy domu. Rodina našla v domě přesně to, co potřebuje. Nic víc, nic míň.

Dřevostavba v utajení

Konstrukci domu tvoří laminátové smrkové dřevo (přestože při pohledu zvenčí na dřevostavbu nevypadá). Je opatřen vnějším tepelněizolačním systémem z dřevěných vláken, na kterém je vápenná omítka. „U dřevostavby není podstatné, aby dům na první pohled vypadal jako horská roubenka.

Můžete využívat výhody dřeva, aniž by vás to omezovalo esteticky,“ vysvětluje Carles. Okna i dveře pocházejí také z dílny firmy Creixans. Okna mají rámy z hliníku a dřeva a jsou vyplněna dvojskly nebo trojskly, podle jejich orientace na slunné či chladnější strany.

I na jihu občas mrzne

V Katalánsku může být v zimě velmi chladno. Na hory se sem jezdí běžně lyžovat a sníh se občas dostane i do nižších poloh. Dům Carlese a Clary se nachází v jednom z nižších pohoří, kde teploty mohou podle místních spadnout až k minus sedmi stupňům. Domy se zde stavěly tradičně z kamene, cílem bylo hlavně udržovat uvnitř chlad uprostřed parného léta. V zimě se sice topilo v krbu, ale teplo se od něj moc daleko nedostalo.

„Když jsme v dětství přespávali u babičky, vždycky jsem se musel zabalit do několika dek, jelikož se pokoje nevyhřály,“ vzpomíná Carles. Dnes chodí doma všichni jen v krátkém rukávu včetně Clary, která je podle svých slov pěkně zimomřivá. Často je v zimě zaskočí, že venku ve skutečnosti mrzne, i když to tak vůbec nepůsobí. K vytápění přitom stačí jen trocha pelet a chytře nasměrované žaluzie, vše ovládá dům automaticky. Kamna na pelety se nacházejí v centrální části domu a teplo se tak rozvádí rovnoměrně do ostatních částí. Proudění tepla do pokojů usnadňují vysoké výsuvné dveře až ke stropu.

V obývacím prostoru se nachází také krb na dřevo, ale slouží především pro zpříjemnění zimní atmosféry, nebo v extrémně chladných dnech. V neposlední řadě nechali majitelé nainstalovat tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Když jde rodina spát, vytápění se přepne do chladnějšího nočního režimu, vhodného pro lepší spánek. Pokud se ale někdo zdrží při práci, systém automaticky udržuje běžnou teplotu, dokud opravdu všichni nejsou v posteli.

Celková výstavba tohoto domu trvala poměrně krátce …

Stavba domu trvala celkem devět měsíců a zapojila se do ní celá rodina, každý podle svých možností. Přáli si v první řadě pohodlný a praktický dům, kde jim bude příjemně.

„Věděli jsme, že díky dřevu můžeme docílit komfortu jako s žádným jiným materiálem,“ vysvětluje Carles. Dům se jim prý podařilo po dokončení stavby uvést do běžného provozu a vyhřát za jediný den, přestože byla zima v plném proudu. „Dodnes máme stejnou smlouvu na počet kilowattů jako v bytě o velikosti 80 m2. Dům má přitom plochu dvojnásobnou a mnohem více žárovek,“ chlubí se Carles.

Kde se daří rostlinám, tam se dobře žije

Že je uvnitř domu zdravé a příjemné klima, mohou dosvědčit také rostliny, kterým se tam velmi dobře daří, jak nám ukazuje Clara. V podstatě se o ně prý nemusí starat. „V našem bývalém bytě nás stálo hodně úsilí, aby prospívaly. Tady je jim líp, dům dobře dýchá a je zde příjemné prostředí,“ dodává.

Domyšleno do detailu

Rodina truhláře si stavěla dům v podstatě sama. Hlavní výhodou bylo, že si ho mohli naplánovat přesně podle svých představ a doladit do detailu. „Mysleli jsme na všechno. Například tato skříň slouží jako zeď, odděluje od sebe kuchyň s prádelnou a spojovací chodbičku, dá se do ní však vejít z obou stran,“ ukazuje nám Clara. Když se dopere a usuší prádlo, stačí ho z jedné strany složit do boxů ve skříni a z druhé strany si již každý odebírá čisté a složené prádlo ze své přihrádky.

Největší radost ale mají ze společné pracovní zóny, která se nachází před vstupy do jednotlivých pokojů. Tvoří jej velký masivní stůl, kde mají všichni své vlastní pracovní místo, soustředí se na vlastní práci, a přitom jsou pohromadě. Rodina se tam schází každý den. „Pokoje používáme pro odpočinek, nejsou tam ani pracovní stoly. Tady má každý své místo, ale zároveň je to prostor pro soužití,“ komentuje Carles. Společnou pracovnu využívají mnohem víc než gauč u televize.

Co ještě umí chytrý dům?

Na dovolenou bez obav

Zajímavým prvkem zabezpečení domu je simulace přítomnosti. Když člověk odjede na delší dobu pryč, dům automaticky rozsvěcí světla a hýbe žaluziemi, aby to vypadalo, že v domě pořád někdo je. „Kdykoliv můžeme kontrolovat stav domu a vše ovládat na dálku, třeba i zavřít kohoutek nebo zalít zahradu. Z domu tak odcházíme v klidu a bez obav,“ dodává Carles. A pokud by přece jen k nějaké nešťastné události došlo, systém o tom majitele ihned informuje.

Chytré zalévání

Velmi praktické je také zalévání zahrady, předem nastavené na určitou hodinu. Když však systém z předpovědi počasí zjistí, že bude v nejbližších hodinách pršet, zalévání nespustí.

Neviditelné ovládání a hudba pro každého

Všechny funkce lze ovládat z aplikace v mobilu, z nenápadných vypínačů na zdi, nebo z kuchyňské linky, kde jsou ovládací místa vyznačena jen několika drobnými bílými tečkami. Co která tečka ovládá a kolikrát se musí zmáčknout, je třeba se naučit. Dlouho to prý ale netrvalo. Během našeho rozhovoru najednou začal Carles pojíždět prsty po kuchyňské lince a místností se rozezněla hudba. Do systému jsou napojeny reproduktory po celém domě a každý si může ve svém pokoji pouštět hudbu podle svého vkusu. 


Zdroj: peknebydleni.cz – Můj dům