Ve většině kultůr je kuchyň ženskou doménou, při současném zrovnoprávnění mužů a žen však tyto stereotypy mizí.

To jaká je kuchyň, hodně prozradí o tom jaká je paní nebo pán. Všechny současné generace žen i mužů rádi vaří, pečou, fotí jídlo pro své rodiny apod. Chtějí mít dobrý pocit z prostředí v kuchyni.

Umístění kuchyně v rámci bytu

Je důležité si uvědomit, že pokud bude kuchyň průchozí, tak nikdy nebude hlavním centrem v bytě. V tomto případě bude hlavním centrem spíš jiná místnost a to zřejmě obývací pokoj. Také není dobré umístit kuchyň příliš daleko od vchodu nebo cestu k ní měřit přes další pokoje.

Důvody jsou praktické … protože kuchyň je polo-veřejnou a společenskou místností. Ideální je umístit ji blíže ke vchodu, ale přitom mimo hlavní tah.

Ne vždy je toto možné, a proto je umístění kuchyně v rámci kompromisu.

Jídelna – jídelní stůl není na parádu

Je přirozené, že s přípravou jídla je spojena i samotná konzumace. Proto je tím hlavním jádrem rodinného a společenského dění především jídelna nebo jídelní kout. Je to místo, které má potenciál, aby se tam členové rodiny setkali alespoň jednou za den při společném jídle a prožili čas společně.

Jídelní stůl, i když je umístěn v obyváku nebo v samostatné jídelně by měl být umístěn blízko ke kuchyni. Dále je důležité, aby měl vhodné rozměry pro konkrétní počet lidi.

Pro 4. osoby je ideální rozměr stolu … 120 x 80 cm

 

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz

Pokud je stůl nevhodně umístěn do prostoru nebo je příliš malý, nebudou ho členové domácnosti využívat. Takový stůl většinou končí jako odkládací místo pro jiné předměty.

Na obrázku níže vidíme umístění jídelního stolu v panelákové kuchyni.

Zdroj: vlastní

Jídelna, vedle obýváku a kuchyně

Jídelna jako samostatný pokoj se volí ve velkých prostorách domu či bytu. Většinou je, ale vytvořena vedle kuchyně v podobě malé místnosti, protože zde můžeme rychle servírovat jídlo pro naši rodinu.

Jídelní stůl je základem každé jídelny, a proto se vyplatí ho volit co největší. Je to také z důvodu předmětů, které běžně používáme při jídle … jako jsou talíře, mističky či dochucovadla a je báječné mít vedle sebe spoustu jídla.

Tvar jídelního stolu by měl odpovídat koncepci celkové jídelny. Kulaté stoly jsou v hodné do velkých jídelen a mimo jiné se u nich příjemně sedí (nikdo není v čele u takového stolu). Čtvercový nebo obdélníkový stůl je vhodný do menších prostorů.

Kulatý stůl pro 4 osoby ……… by měl mít v průměru cca 105 cm
Kulatý stůl pro 6 osob ……… by měl mít v průměru cca 120 cm

Je také vhodné si uvědomit, že kolem kulatého stolu potřebujeme ještě cca 80 cm pro židle.

.
Níže napište Váš názor, Váš názor nás zajímá …