Tento přírodní a obnovitelný materiál, který převážně pochází z tzv., pralesních zahrad v Indonésii. Je to vlastně palma, která se pne po okolních rostlinách, podobně jako třeba vinná réva.

Jeho tvrdost a ohebnost ho předurčuje po výrobu nábytku a různých doplňků do domácnosti, které se převážně vyrábějí z vnitřních vláken.

Košíky, svítidla, lampy, výplety nábytku – to vše známe již z dob starověkého Egypta a znovu je objevujeme. Při jeho použití získáme osobité rozevláté bydlení, které tíhne k přírodě, květinám, barvám a folklorním vzorům.

Zdroj: Westwing.cz

Univerzální materiál

Pro svůj přírodní původ ratan nachází uplatnění ve přírodních stylech bydlení. Doslova se zabydlel v boho a retro stylu. Venku v létě nebo v interiéru po celý rok ratanový dekor zateplí prostor svým neopakovatelným způsobem a dodá mu přirozeného ducha.

Podle způsobu provedení působí rustikálně nebo velmi odlehčeně v případě, je-li naplétán například na kovové konstrukce.

Zdroj: Limited Abode

Ratan a barvy

Velmi dobře absorbuje barvy, proto si s ním můžeme hrát a přizpůsobovat jeho vzhled našim představám.

Každý ale potvrdí, že nejlépe vypadá ve své přírodní formě, která ladí se všemi možnými vzory a barvami textilií, které pak můžeme měnit dle nálady nebo trendů.

Jak na údržbu

Stejně jako všechny ostatní přírodní materiály je potřeba o něho pečovat. V interiéru bychom ho neměli nechávat dlouho dobu v blízkosti topení. Také venkovní ratanový nábytek není příliš dobré vystavovat přímému slunečnímu záření, silnému dešti, mrazům a velkým teplotním výkyvům.

K čištění používejte čirou vodu a hadřík, v případně většího zašpinění lze přidat trochu saponátu a použít měkký kartáč. Nikdy ho ale nesprchujte.

Jednou za čas ho můžete přelakovat přípravky k tomu určenými.

Zdroj: Nedgis

Zdroj: living.cz … (článek)

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]