Vliv barev na psychické i fyzické rozpoložení člověka je všeobecně známý. Aby tedy domov, který je naším útočištěm před okolním světem a zároveň místem odpočinku zaručujícím soukromí, vyzařoval opravdovou pohodu domova, zvolte do něho ty správné barvy a jejich kombinace.

Zdroj: Nursu Interiors

Snadný způsob barev na stěnách pomocí tapet nebo vymalování

Nejsnadnější způsob, jak oživit obývací pokoj, je vymalovat nebo vytapetovat. Při výběru barev je vhodné řídit se osobní preferencí, nicméně existuje i několik tipů, jimiž se můžete nechat vést.

Do obývacích pokojů, které slouží především jako reprezentativní prostory, jsou vhodnější tmavší odstíny teplých barev, které působí noblesně a mají schopnost prostory zútulnit.

Při použití výrazných barev nebo tapet omezte svou kreativitu a dle hesla „Méně je více“, aplikujte je pouze na omezený prostor. Efektní je jedna výrazná stěna nebo její část. V takovém případě bychom měli být střízliví ve výběru barev nábytku a vsadit na neutrální barvy a určující motiv ze stěny opakovat pouze v nějakém detailu na doplňcích či textilu.

Malým prostorám naopak svědčí světlé barvy, nejlépe bílá, šedá či béžová a jemné pastelové odstíny. Při zařizování použijte základní minimum nábytku vzdušných konstrukcí. Například sedací nábytek na nožičkách, skleněné stolky a několik poliček či nízkých skříněk opět na nožičkách.

Zdroj: Molteni

Pro jaké barvy se rozhodnout – věčné dilema?

Pro obytný prostor, v němž toužíte vytvořit pulzující energickou atmosféru, volte zářivé barvy jako žlutá či oranžová nebo jejich kovové ekvivalenty zlato, mosaz a bronz. Ale opět to nepřehánějte a než na stěny je použijte na zařizovacích předmětech.

Chcete-li v obývacím pokoji především relaxovat, pak zvolte barvu nebe. Modrá barva i v kombinaci s teplými odstíny navozuje klid, harmonii a uvolnění.

Své místo, ovšem ve střídmější míře, má v obývacím pokoji i výrazná červená barva.

Zdroj: Chaplins Furniture

Vhodné barvy nábytku v obývacím pokoji …

Obývací pokoje, které by syté tóny příliš zmenšily, lze vybavit barevným nábytkem. Do jednoduchého moderního interiéru je vhodné zvolit třeba jen jeden nebo dva výrazné kousky.

Tím může být například oblíbený patchwork, originální je sedací nábytek potažený různými kousky barevných látek. Takový potah si nakonec můžete vyrobit i sami. Máte-li rádi extravaganci, barevný nábytek je to pravé pro vás.

Zdroj: Molteni

Obývací pokoj oživíme barevnými doplňky …

Obývací pokoj by nikdy nebyl zcela kompletní bez nějaké dekorace. Bytové doplňky jsou ovšem také jedinečnou možností, jak celý interiér barevně doladit.

Nejsnadnější cestou, jak barevně dotáhnout interiér a zároveň jej i zútulnit, je kusový koberec, který zateplí nejen pocitově ale i fakticky. Kobereček u sedací soupravy příjemně zahřeje nohy. Může mít o tón sytější barvu než stěny nebo naopak barvu, která s výmalbou kontrastuje, ale zároveň ladí s dalšími doplňky v pokoji – tedy se závěsy, polštářky nebo obrazy.

Zařizování obývacího pokoje je vlastně hra o tom, co a jak spolu ladí. Zahrajete si?

Zdroj: Westwing.cz

Zdroj: living.cz … (článek)