Hezký prozářený obyvák i imitací betonu.


5 častých problémů u českých obýváku:
1) Velké sedačka, chybí koncept
2) Nudné uspořádání obyváku a použití šedé barvy
3) Chaos a nepořádek v obyváku
4) Nesprávné členění zón v obyváku
5) V obyváku je často lesklý a černý nábytek

1) Velké sedačka, chybí koncept

Češi velmi často vybavují obývací pokoje nábytkem, který postrádá koncept a styl. Typickým příkladem jsou vysoké skříně a vitríny, které do prostoru vnášejí zneklidňující vertikály.

Nejčastějším prohřeškem však již dlouhá léta zůstává nevhodně zvolená velikost sedačky, která často doslova blokuje další smysluplné využití pokoje.

2) Nudné uspořádání obyváku a použití šedé barvy

Nedostatek originality a uniformita českých obýváků je zřejmě následkem strachu projevit vlastní vkus a preference. Ty jsou ale k vytvoření ryze soukromého prostoru domova, ve kterém se budete cítit dobře, velmi potřebné.

Pokud se vám líbí něco netradičního, výjimečného, tak neváhejte a kupte si to. Jedině tak vtiskněte svému bydlení osobitost.

Klasický obývák v českých domácnostech
Zdroj: pixabay.com

3) Chaos a nepořádek v obyváku

Neduhem mnoha jinak krásných obýváků je „odhalený nepořádek“. Jeho příčinou jsou často nesprávně vyřešené úložné prostory.

Pořizujeme si zbytečně moc otevřených skříněk, v nichž pak shromažďujeme bez ladu a skladu cokoli, co se nám zrovna dostane pod ruku. Místo atraktivně dekorovaných polic pak máme doma spíše skladovací regály. A to musíte uznat, že váš byt zrovna nijak příjemně „neozvláštní“.

Vkusně a originálně zařízený obyvák
Zdroj: Pixabay.com

4) Nesprávné členění zón v obyváku

Dnešní obývací pokoje v sobě většinou zahrnují i kuchyni a jídelnu. Tvoří tedy poměrně velké prostory, které mohou působit neútulně, pokud postrádají strukturu a rozdělení do jednotlivých funkčních zón.

Vhodného rozčlenění lze dosáhnout chytrým a účelným uspořádáním nábytku. Nebojte se přepažit pokoj dřevěnými policemi s kovovou konstrukcí nebo umístit do prostoru sedačku.

Účinným řešením je také použití vhodných barev a materiálů, které se prostorem prolínají. V každé části by měl jeden z materiálů dominovat a určovat tak atmosféru. Znamená to například, že vlněný pléd či umělá kožešina na sedačce a křeslech okamžitě evokuje pohodu, útulnost a pohodlí.

fialová stěna v obývacím pokoji
Zdroj: Pixabay.com

5) V obyváku je často lesklý a černý nábytek

Dalším nešvarem jsou špatně zvolené nábytkové povrchy a barvy. V současném obýváku se většinou žije, a proto je třeba, aby se dal snadno a rychle uklidit. K tomu ovšem strukturovaný povrch dvířek a lesklé, tmavé, obzvlášť černé materiály moc nepřispívají.

Je tedy přece jen lepší odolat módním trendům a myslet při zařizování na praktickou stránku. Konkrétně to znamená, že byste měli preferovat odolné materiály a střední barevné tóny v matném provedení.

Lesklá bílá stěna v obýváku je častý jev českých obýváků

Použité zdroje: living.cz

Další podobné články:
Je lepší šatna, vestavná nebo obyčejná skříň?
Útulný balkon si vyrobíme snadno v pěti krocích
Lesklý nábytek umí prosvětlit a zvětšit interiér